Bursa Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi

DERİ SANAYİCİLERİNİN GÜÇLÜ GELECEĞİNE TAM DESTEK

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Bursa Milletvekili Refik Özen, AK Parti Nilüfer Belediye Başkan Adayı Necati Şahin ve Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Arif Tak,Bursa İhtisas Deri Organize Sanayi Bölgesi’nde sanayicilerle buluştu.

AKTAŞ: BURSA İÇİN GECEMİZİ GÜNDÜZÜMÜZE KATIYORUZ

Burada konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türkiye’nin, son yıllarda yaşatılmaya çalışılan zorluklar ve bölgesindeki ülkelerdeki karışıklıklara rağmen büyümesini sürdürdüğüne vurgu yaptı. Başkan Aktaş, “Zaman zaman dünya ülkeleri de, ülkemiz de türbülansa girebiliyor. Ancak her gecenin bir sabahı var.  Bu yolda önemli adımlar atılıyor. Tüm bu sıkıntılara rağmen Türkiye’de yatırımlar yapılıyor.  Biz zor bir coğrafyadayız ancak buna rağmen Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde güzel bir gidişat var. Sorunlar olacak, Bursamızda da var. Ben göreve geldiğimden bu yana Bursamızda trafik, ulaşım sıkıntıları olduğu söyleniyor. Şehrin nüfusu kaç? 3 milyon. Her 31 ocakta nüfus güncelleniyor. Tabelalar değişiyor. 2017 31 Ocak, nüfusumuz 2 milyon 906 bin.  3 Ocak 2018, nüfusumuz 2 milyon 936 bin. Otuz bin artmışız. Aynı süre zarfında motorlu araç sayısı 51 bin artmış. Başka şehirlerde tam tersi oluyor. Bursa, gerçekten ezberleri bozan bir şehir. 31 Ocak 2019’da ise nüfusumuz 58 bin, motorlu araç sayımız ise 75 bin arttı. Bursa tüm potansiyelleri ile sürekli büyüyen, gelişen bir şehir. Bir yandan da tüm güzellikleri ile korumamız gereken bir değer. Dolayısıyla çok çalışmamız gerekiyor. İnşallah hep birlikte Bursamızın güçlü geleceğini şekillendireceğiz”dedi.

REFİK ÖZEN: NİLÜFER’İ GÜÇLÜ BİR GELECEĞE HAZIRLAYACAĞIZ

AK Parti Bursa Milletvekili Refik Özen ise, göreve geldikleri günden bu yanan önemli işlere imza atan OSB Yönetimi ve sanayicilere teşekkür etti. Milletvekili Özen, “Şu anda gönülden çalışınca olmaz denilen işlerin nasıl olur hale geldiğinin en sonut örneklerinden birindeyiz. 2001 yılı öncesiyle kıyasladığımızda AK Parti hükümetlerinin elde ettiği başarıların bir minyatürünü burada görüyoruz. Ülkemiz, coğrafyasından kaynaklanan zorluklar, etrafının ateş çemberinde olması ve son yıllarda yaşatılmaya çalışılan badirelere rağmen büyümesini sürdürüyor. Merkezi hükümetin, büyükşehirimizin ve AK Parti belediyeciliği anlayışı ile yönetilen 15 ilçemizin kazanımlarına baktığımızda bu birlikteliğin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. İnşallah 1 Nisan’dan itibaren Nilüfer İlçemiz de bu kazanımlarla yönetilecek. Şu anda ilçemize baktığımızda hamasetle yönetildiğini, hizmetlerin yüzde 80’inin büyükşehir belediyemizce yapıldığını görüyoruz.Halkımızın teveccühü ile İnşallah Nilüfer İlçemizi’de güçlü bir geleceğe taşıyacağız”şeklinde konuştu.
AK Parti Nilüfer Belediye Başkan Adayı Necati Şahin ise, Nilüfer’in geleceğini planlayarak, hep birlikte ilçeye yakışır hizmetler vermeye aday olduklarını belirtirken, BESOB Başkanı Arif Tak’da organizasyonu düzenleyen BİDOSB Yönetimi ile tüm katılımcılara teşekkür etti.

OSB’NİN GÜÇLÜ GELECEĞİNE ADIM ADIM…

BİDOSB Müteşebbis Heyet Başkan Vekili Rıfat Aygüler ise, göreve geldikleri yaklaşık dört yıllık süreçte öenmli çalışmalara imza attıklarını anlattı. Başkan Aygüler, “Göreve geldiğimizde OSB’mizi 80 milyon TL’lik bir borçla devraldık. Bunun 76 Milyon TL’sini ödedik. 4 Milyon 4 yüz bin TL’lik bir borcumuz kaldı. Temerrüde düşen bir borcumuz yok. 2019 yılı sonu itibari ile 2024 yılına kadar kalan bu borcumuzu da ödemeyi planlıyoruz. Bu paramızı da ayırdık.Zamanı gelince ödemelerimizi gününde yapacağız.Bölgemizin doluluk oranını yüzde 38’den yüzde 58’e, 2 bin ton civarında olan aylık üretimimizi 6 bin tona, işletme sermayemizi ise yedi buçuk kat arttırarak 15 milyon TL’ye çıkardık. Bir yandan da yatırımlarımız devam ediyor. Göreve geldiğimizde 1300 kişi civarında olan istihdamımız şu anda 2 bin kişiyi aşmış durumda” dedi.

HEDEF; DÜNYANIN İLK ONU ARASINA GİRMEK

Göreve geldiklerinden bu yana sürdürülebilir bir OSB oluşturmak için çalıştıklarını anlatan Aygüler, şunları söyledi:

“Göreve geldiğimizde OSB’miz ülkemizde hizmet veren 11 sanayi bölgesi arasında 5. Sıradayken şu anda deri üretiminde Türkiye’nin ana üretim üssü konumundayız. Biz bölgemizi yalnızca ülkemizin değil yakın coğrafyamızın da ana üretim ve ticaret üssü haline getirmek için kolları sıvadık ve dünyanın ilk on deri ve deri ürünleri imalatı merkezleri arasına girmek istiyoruz. Bunu gerçekleştirebilmek için de uygun yatırım ve üretim ortamı yaratmamız gerekiyor. Gerekli çalışmalarımızı tamamladık. Önümüzdeki üç ay içerisinde arıtma tesisimize tevsi ve yenileme yatırımı yapacağız. Su, deri imalat sektörünün en önemli ihtiyaçlarındandır. Bu minvalde Ayaklıdere Mevkii’nde bizim için ayrılan alana ikinci göletimizi yapacağız. Yanı sıra bölgemizin dünya ile yarışır hale gelebilmesi için bu yıl içerisinde Deri ve Deri Mamülleri Araştırma ve Geliştirme Merkezi kuracağız. Bursa İhtisas Deri OSB’nin doluluk oranını arttırmak, Bursa’nın iktisadına katkı koymak adına, OSB’mizi karma statüsüne kavuşturarak doluluk oranımızı iki yıl gibi kısa bir sürede yüzde 90’a çıkaracağımızı düşünüyoruz. Bunun için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”